Думки, які нам заважають

o lytvynenko

Чи траплялось з вами таке, щоб одна думка, або серія думок, періодично виникаючи, відверто псувала життя? Ну наприклад, починаєте ви якусь важливу справу, а хтось буркітливий у голові повторює: «Ти невдаха! В тебе нічого не вийде». Чи кохана людина не відповідає на дзвінок, а ви вже чуєте «Тебе ніхто не любить! Та й за що тебе, власне, любити?». Або ж виходите виступати перед аудиторією, на парі, на конференції, будь-де, а знайомий голос тут як тут: «Ти посміховисько! Всі з тебе глузуватимуть!». Насправді таких думок безліч і в тій, чи іншій ситуації виникнути вони можуть в кожного з нас. І тому я хочу розповісти вам про дуже дієвий спосіб роботи з такими думками, який пропонує нам когнітивно-поведінкова терапія!

Техніка називається «Дистанціювання» і полягає вона в тому, що не треба змушувати себе «не думати погану думку». Адже очевидно, що при такому підході ми навпаки концентруємось на проблемі і здатні навіть ще більше страждати від того, що не можемо не думати. Тому варто не «викинути» думку з голови, а власне «дистанціюватись» від неї.

Щоб було простіше зрозуміти, приведу приклад. Уявіть, що ви сидите на надзвичайно цікавій лекції. Більш того, лекція платна, ви витратили купу грошей, щоб її відвідати і тепер намагаєтесь вловити кожне слово лектора. Аж ось в аудиторію влітає велика і гамірлива муха. Вона літає, насолоджується життям і співає свої нав’язливі пісні. Як ви будете діяти? Встанете, почнете бігати по аудиторії та ловити муху? Чи станете слухати виключно її пісень? А може взагалі відмовитесь від лекції та підете геть з аудиторії? Скоріш за все - ні. Ви зосередитесь на змісті лекції і з часом муха зовсім перестане вам дошкуляти!

Приблизно така ж ситуація з нашими думками. Вони дошкуляють нам рівно доти, доки ми звертаємо на них увагу. А щоб дистанціюватись некорисних думок варто зробити п’ять простих кроків.

1. Впізнати думку і назвати. Можна навіть з посмішкою сказати щось накшталт: «О, моя думка «Я - невдаха», ти знов прийшла до мене! Що ж, вітаю»! Дуже важливою тут є ваша здатність поставитись до ситуації з гумором))
2. Нагадати собі, що ця думка не є корисною. Муха заважає слухати лекцію
3. Відпустити думку. ВАЖЛИВО: не заборонити собі її думати, а просто відпустити. Не вигнати муху, а дозволити їй десь там літати.
4. Переключити увагу на щось корисне: думки, мрії, плани, книжки, музику - будь що. Бо, якщо ви не запропонуєте своєму мозку цікаву справу, він повернеться до тієї думки, або ж знайде собі іншу, такого ж плану. Тобто, не просто не звертати увагу на муху, а почати слухати лектора.
5. Бути готовим до того, що такі думки іноді повертатимуться. Це нормально і вам нічого губитися, зустрічаючись з ними. Адже ви знаєте, що робити (див. пункт №1)!

Сподіваюсь, ця техніка допоможе вам та додасть гармонії у ваше життя!