Ви тут: Головна Структура Соціально-психологічна підтримка Соціально-психологічна служба Корисні статті Майндфулнес-орієнтована когнітивна психотерапія

Майндфулнес-орієнтована когнітивна психотерапія

i zaika 2Життя в сучасному світі, яке передбачає жорстки рамки конкуренції, ненормований робочий день, перебування в режимі доступності 24/7, інформаційне перевантаження, багатозадачність та як наслідок – інтенсивна соціальна взаємодія. Все це призводить до багатьох негативних наслідків: стресів, професійного вигоряння, емоційного виснаження, конфліктів - які, в свою чергу, негативно позначаються на особистісному психічному стані і продуктивності праці.

Одним із затребуваних в сучасному світі методів профілактики та подолання негативних особистих психологічних станів є Майндфулнес-оріентована когнітивна психотерапія (Mindfulness-based cognitive therapy MBCT).

Даний підхід було розроблено директором клініки роботи зі стресом Медичного центру Університету Массачусетсу професором медицини Дж. Каббат-Зінном. Пізніше, фахівцями когнітивно-поведінкової психотерапії (М.Вільямс, Д. Тісдел, З. Сігал), які спираючись на основні майндфулнес-практики, розробили програму «Майндфулнес-орієнтована когнітивна психотерапія» (Mindful-Based Cognitive Therapy), яка мала на меті допомогти людям, які потерпали від різних дискомфортних психологічних станів.

Майндфулнес-орієнтована когнітивна психотерапія є комплексним підходом для вирішення психологічних труднощів, в якому змогли поєднатись концепція усвідомленості (mindfulness) з ідеями когнітивно-поведінкової терапії. Це комплекс вправ для мозку, який допомагає людині краще взаємодіяти з навколишньою дійсністю. Звернення до думок, почуттів і відчуттів тіла людини, щоб підвищити здатність справлятися зі складними емоціями, створюючи платформу для зважених рішень.

Майндфулнес базується на трьох компонентах: а) серії простих щоденних практик і психологічних вправ, які можна виконувати практично де завгодно; б) навчанні вмінню контролювати негативні розумові процеси і діяти усвідомлено і чуйно; в) навчанні глибшому розумінню себе.

Навчаючись практикам майндфулнес можна дізнатися, що таке усвідомленість, освоївши найбільш ефективні техніки її розвитку; навчитись управляти своєю увагою, зробивши її більш стійкою і сфокусованою; навчитися по-новому ставитися до своїх емоцій і думок, оволодівши новими формам реагування на фізичний та емоційний дискомфорт, проблемні психологічні стани і це покращує ефективність у вирішенні задач сьогодення, які потребують довготривалої зосередженості і наполегливості.

Майндфулнес-орієнтована когнітивна психотерапія науково обґрунтована, складається переважно з медитативних технік, які використовуються в цілях досягнення психотерапевтичного, релаксаційного і розвиваючого ефектів.       Сучасні наукові дослідження довели, що програма Майндфулнес сприяє: зниженню частоти та інтенсивності негативних емоційних реакцій, зниженню високих показників тривоги, допомагає в стабілізації емоційних станів та саморегуляції.

Слід зазначити, що у даний час програма Майндфулнес визнана на офіційному рівні, як ефективний засіб терапії та рекомендується National Institute for Clinical and Health Excellence (NICE) в Британії для роботи зі стресом, депресією, тривожністю та хронічною втомою, оскільки, за даними різних досліджень, програма Майндфулнес дає такий же ефект, що і прийом курсу антидепресантів і суттєво знижує ризик рецидиву.

Метою Майндфулнес-орієнтованої когнітивної психотерапії є сприяння навчанню людей до відмови від схильності автоматично реагувати на думки, емоції, події життя. Майндфулнес містить базові знання і певні техніки когнітивної-поведінкової терапії, що допомагають зрозуміти зв’язок між мисленням і почуттями, мотивує змінити ставлення до своїх думок, почуттів і відчуттів в тілі так, щоб мати можливість зрозуміти для себе, що це лише тимчасовий досвід, який можна прийняти ( тоді мати можливість усвідомлено вибирати свою реакцію на цей досвід).

Якщо більш узагальнено розглядати поняття «усвідомленість», то воно значить здатність безоціночно, предметно і буквально усвідомлювати свій життєвий досвід (повноту і різноманітність подій і явищ) та одночасно усвідомлювати, що пережите відчуття є внутрішня реакція на отриманий досвід, який є суб'єктивним, так званий «зліпок з реальності», а не саме об’єктивна реальність. Багато оціночних суджень і самокритики виникають із звичайних думок і дій. Позбувшись від цих звичок, ми поступово зможемо нейтралізувати негативні розумові процеси і діяти більш усвідомлено і чуйно.